Sony Xperia 2011&NXT – pełne odblokowywanie

sony-xperia-z

Zaprezentuję Wam sposób na wgranie nieoficjalnego romu/kernela na naszego Soniaka (modele z 2011 takie jak Wt19i także się liczą). Cała procedura jest bardzo prosta, wystarczy wklepywać praktycznie gotowe komendy w wierszu poleceń, z wyjątkiem klucza do bootalodera, który dostaniemy emailem. Oczywiście tracimy klucze DRM, przez co nie będzie działać Bravia Engine dla zdjęć, dla wideo działa nadal. Może to być także podstawą nieuznania gwarancji. Operacja nie działa na win XP.

1. Odblokowywanie bootloadera.

Najpierw należy sprawdzić, czy w ogóle możemy odblokować naszą Xperię. W zasadzie nie można odblokować tylko wersji Orange (tych z logo Orange), ale sprawdzamy. Otwieramy apkę od telefonu i wklepujemy *#*#7378423#*#*, dalej w Service info > Configuration > Rooting Status i jeśli zobaczymy Unlock allowed: Yes, to znaczy, że możemy go odblokować.

 Aby odblokować Bootloader należy wejść na unlockbootloader.sonymobile.com i uzyskać klucz (należy kliknąć Start->Continue) i podać maila, dane osobowe niekoniecznie zgodne z prawdą). Klucz dostaniemy mailem w ciągu 2-3 godzin, prawdopodobnie w katalogu Spam. Teraz pobieramy program Flashtool, instalujemy go w domyślnej lokalizacji, i instalujemy sterowniki z katalogu drivers (Flashmode, Fastboot oraz ADB dla naszego urządzenia). Następnie włączamy CMD i przechodzimy do katalogu x10flasher_lib (cd C:/Flashtool/x10flasher_lib). Tam wpisujemy komendę fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0xklucz_z_maila, podpinamy nasz telefon trzymając przycisk Volume up (starsze telefony – przycisk menu) i gdy zaświeci się niebieska dioda, klikamy enter. Czekamy, aż program skończy działać. Nasz bootloader powinien być już odblokowany.

2

3

2. Wgrywanie kernela.

Kernel wgrywamy podobnym sposobem jak wyżej, tj. przez CMD. Pobieramy interesujący nas kernel, to będzie plik o rozszerzeniu img, sin bądź elf. Jeżeli plik jest luzem, wrzucamy go do katalogu x10flasher_lib, jeśli w katalogu zip, wypakowujemy go i też wrzucamy. Następnie w CMD wpisujemy cd C:/Flashtool/x10flasher_lib. Następnie wbijamy fastboot flash boot <nazwa pliku który wrzuciliśmy (bez znaczków „< >”, np. kernel.elf lub kernel.sin bądź boot.img – to najczęściej używane nazwy>. Kernel powinien się bez problemu wgrać. Większość kerneli domyślnie ma już wgrane recovery, więc bez problemu się do niego dostaniemy. Kombinacja klawiszy jest różna. W Xperiach z serii NXT (od S – LT26i) jest to klikanie Vol+ przy uruchamianiu telefonu. Niestety, sposób przez fastboota nie wykonuje ROOTa, więc należy w recovery wgrać dowolny kernel, który ma w opisie Prerooted. O tym w w dalszej części.

3. Podstawy recovery.

W CWM wgrywamy romy, kernele, mody itp. Aby wgrać plik z karty SD, wchodzimy w CWM (czyli Recovery, gdzie Recovery to bardziej ogólne, bo wyróżniamy różne jej wersje, np. CWM – najpopularniejsze, najprostsze; TWRP – dotykowe, w motywie ICS, dość rozbudowane; 4EXT Recovery – podobne do CWM, ale bardziej rozbudowane; oraz różne wariacje, np. dotykowe CWM itd.), wybieramy Install zip from SD card->choose zip from SD card->i wybieramy plik poruszając się Vol+<góra> Vol-<dół> Power/Home<wybierz> cofnij<wstecz>. Należy zawsze czytać opis modyfikacji w poszukiwaniu dodatkowych instrukcji, np. czy wykonać później jakieś czyszczenie (zwane Wipe). Na forum.android.com.pl są dodane niemal wszystkie modyfikacje wraz z dodatkowymi instrukcjami po polsku, więc nie ma problemu.

 cwmCWM

twrpTWRP

4. Root

Aby wykonać root można

a) Wgrać zrootowany kernel przez Recovery (taki w formacie zip, nie taki jak wcześniej, gdyż wcześniejszą metodą wgrywa się sam kernel bez dodatkowych plików) gdy mamy odblokowany bootloader, lub

b) użyć stosownego programu, niestety dla różnych telefonów są to różne programy, np. dla Xperii S jest to ERoot dla ICS, dla JB jest już inna metoda na forach. Tutaj niestety trzeba zasięgnąć porady w temacie swojego telefonu, w dziale Romy i modyfikacje. ERoot radzi sobie także z mniej popularnymi tabletami, więc możliwe, że jest uniwersalny. Po dokładne opisy polecam wejść tutaj (forum Sony)

5. Program Flashtool – do czego służy

Za pomocą Flashtoola możemy m.in.

a)Wgrać oficjalne oprogramowanie w formacie ftf udostępniane przez innych użytkowników
b)wgrać kernel, gdy mamy odblokowany bootlaoder
c)na niektórych modelach zrobić root
d)wykonać nasz własny plik ftf zaraz po aktualizacji przez PC Companion.

Wgrywanie firmware przez Flashtool:

1. Instalujemy sterowniki z katalogu drivers (fastboot, flashmode, i te dla naszego telefonu)

2. Klikamy ikonkę piorunka

3. Wybieramy Flash mode

4. Nawigujemy się do katalogu z naszym plikiem ftf

5. Zatwierdzamy i czekamy, aż pojawi się monit o podłączenie telefonu.

6. Dopiero teraz podłączamy telefon trzymając przycisk VOL- (modele starsze niż Xperia S – WSTECZ).

Zdjęcia przedstawiają kolejno procesy wgrywania:

4 5 6

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Baterie zewnętrzne

Baterie zewnętrzne oraz ładowarki dla Twojego sprzętu! Każdy z nas miał wielokrotnie problem z rozładowaną baterią w swoim telefonie, tablecie...

Zamknij