Perkusja po macedońsku – czyli My Drums w akcji


Pewnie niektórzy z Was aplikacjami symulującymi grę na instrumentach są przesyceni, bo jest ich wiele, a co gorsza większość z nich nie utrzymuje dobrego poziomu, mimo wszystko mam nadzieję, że ten artykuł pokaże ten segment aplikacji z trochę innej perspektywy. W czasie mojej przygody z systemem operacyjnym Android przez moje ręce przewijało się dużo programów tego typu, chyba najbardziej pozytywne wrażenie wcześniej zrobiło na mnie Solo, ale do rzeczy.
Dzisiaj zajmiemy się aplikacją symulująca dźwięki perkusji i padów perkusyjnych. Przez ostatni tydzień prześledziłem sporo darmowych produkcji, do ostatecznego wyboru zostały tylko trzy pozycje. Dlaczego zdecydowałem, że warto zwrócić uwagę na w pełni darmowe My Drums? Przekonajcie się w poniższym artykule.

Zapraszam Was do recenzji tej właśnie aplikacji.

Omówienie

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji produkcji macedońskiego programisty Borce Trajkovski’ego przywita nas interfejs znany raczej entuzjastą muzyki elektronicznej, a nie rock’owych brzmień – zobaczymy przyciski przypominające pady perkusyjne. W lewym górnym rogu możemy zaobserwować dwie ikony – urządzenia oraz mikrofonu. Kiedy dotkniemy pierwszego obrazka ujrzymy menu wyboru instrumentu, czyli brzmień oferowanych w programie, mamy ich do wyboru dokładnie 10 – jest to 8 zestawów brzmień elektronicznych i 2 zestawy brzmień perkusji akustycznej. Każdy instrument to zestaw 8 dźwięków, których  głośność (Volume) i tonację (Tuning) możemy regulować suwakami znajdującymi się pod ikonką rozwijającą menu.

8 dźwięków, które oferuje nam aplikacja to odpowiednio od lewej:

 • Crash
 • Tom (Kocioł)
 • Rim (Jednoczesne uderzenie w obręcz i membranę bębna)
 • Clap
 • Kick (Stopa)
 • Snare (Werbel)
 • O-Hat (Otwarty talerz)
 • C-Hat (Zamknięty talerz).

Wracając do interfejsu, kliknięcie w mikrofon przenosi nas do ekranu wyboru próbek (Sample Manager), gdzie możemy nagrać własne próbki dźwięku i przyporządkować je do odpowiednich padów (przycisków), możemy także wgrać inne próbki bezpośrednio z karty SD, należy wtedy przycisnąć i przytrzymać, któryś z przycisków. Do próbnika możemy dostać się także poprzez kliknięcie przycisku  menu i wybranie pozycji „Sampler”.

Kolejną funkcją jaką oferuje nam My Drums jest możliwość nagrywania i odtwarzania naszych ruchów, czyli tego co zagramy, aby móc to zrobić wystarczy dotknąć ikony strzałki na okręgu znajdującą się w prawym górnym rogu (użytkownicy Androida mogą kojarzyć to z ikoną synchronizacji).
Program pozwala nam również zapisywać na karcie pamięci nasz zestaw dźwięków oraz oczywiście go ładować.

W ustawieniach, do których możemy dostać się poprzez klawisz menu i wybranie Settings mamy dostępne kilka opcji:

 • Pokazywanie wybierania padów (jeśli Twój telefon jest dość wolny lepiej odznacz tą opcję, pozwoli to osiągnąć jak najlepszy komfort w posługiwaniu się My Drums)
 • Wybranie skórki-tła aplikacji
 • Opcję utrzymywania włączonego ekranu, w czasie gdy aplikacja jest uruchomiona
 • Opcję uzależnienia głośności od siły nacisku, a raczej prędkości lub czasu naciśnięcia – ten element nie działa prawidłowo, właściwie nie zauważyłem żeby w ogóle działał
 • Opcję ucinania dźwięku jeśli zwolnimy palec
 • Opcję wibracji podczas naciskania na stopę i kocioł
 • Opcję wyboru maksymalnej ilości jednoczesnych dźwięków (czyli naciśnięć) – jednak aplikacja na urządzeniu HTC Desire HD z pięciopunktowym panelem pozwala tylko na cztery jednoczesne dotknięcia, ale spokojnie to i tak lepiej inne aplikacje nie pozwalają nawet na dwa jednoczesne dotknięcia
 • Wspomaganie nagrywania
 • MIDI przez WiFi – to zaawansowana opcja, dlatego nie będę jej omawiał, nie jest ona najważniejszym punktem My Drums.

Odczucia, ocena

Podszedłem do sprawy bardziej profesjonalnie niż zabawowo. Jak widzicie nie jest to program gdzie mamy odwzorowaną perkusję, tutaj są przyciski, które dają większą precyzję. Wyselekcjonowałem kilka aplikacji (Pozostałymi były Drummer, eDrums i Drums HD – aplikacja z odwzorowaną perkusją, ciekawa jest dlatego, że oferuje ciekawe brzmienie), ale My Drums na ich tle wygląda najlepiej. Ta aplikacja oferuje największą funkcjonalność zachowując przy tym dobre osiągi, szybkość i stabilność działania. Moim zdaniem na My Drums gra się najlepiej, przyjemnie i płynnie, mimo że aplikacja mogłaby standardowo oferować bardziej rozmaite brzmienia to i tak trzyma ona poziom ze względu na stabilność i działający multi-touch.

Może wydać się Wam, że coś takiego to zabawka na pięć minut, ale to nieprawda dzięki takiemu emulatorowi drogich padów perkusyjnych można tworzyć świetne rzeczy, co prezentuje poniższy film, tutaj akurat Brett Domino gra na iPhone, ale wszystko opiera się na tej samej zasadzie.

Chcecie grać tak jak oni? Trochę praktyki i nauka umiejętności posiadania podzielnej uwagi i możecie robić muzykę za pomocą Waszych robocików :).

Mocne strony My Drums:

 • Stabilna praca
 • Funkcjonalność
 • Precyzja i wygoda

Słabe strony My Drums:

 • Mało urozmaicone zestawy brzmień

Serdecznie polecam Wam ten program, a Wy testując go sami oczekujcie na kolejne recenzje programów muzycznych!

Ocena 5/6

qrcode-app 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
open fm
Open FM – radio dla wszystkich

Dużo ludzi lubi słuchać radia. Niestety nie zawsze mamy ze sobą słuchawki z anteną lub nasza ulubiona stacja nie odbiera...

Zamknij