Jak zmienić ROM przez Recovery?

jak wgrac rom

Co to jest ROM? To nic innego jak system, który siedzi w naszym smartfonie, znaczy się Android. ROM to bardzo często zmodyfikowana wersja Androida. Mamy trochę developerów (czyli ludzi zajmujących się kucharzeniem – robieniem nowych romów), którzy dla nas optymalizują Androida jeszcze bardziej pod różne urządzenia, albo zmieniają wygląd nie do poznania.

Tutorial ten jest poświęcony dla ludzi, których to interesuje, którzy chcą zmian, albo po prostu chcą przetestować coś nowego.

Na początku musimy mieć roota oraz zdjęte wszystkie blokady, ponieważ niektórzy producenci blokują tą możliwość. Zajrzyjcie do tutoriali, a zobaczycie jak odblokować HTC Desire oraz Desire HD, a niedługo pojawi się więcej instrukcji tego typu.

Jeśli mamy już to wszystko odblokowane i ClockworkMod’a to przechodzimy dalej, jeśli nie mamy ClockworkMod Recovery (w skróce Recovery) to pobieramy ROM Manager (link na końcu tego wpisu) i go uruchamiamy:

rom manager

Wybieramy opcję Zaflaszuj ClockworkMod Recovery, czekamy chwilkę i możemy sprawdzić czy działa poprzez Uruchom ponownie w trybie Recovery.

Wygląd Recovery może się znacznie różnić w zależności od wersji Recovery.

Uważam, że filmik jak to wszystko przebiega będzie bardzo pomocny.

Nie jest może z najświeższą wersją Recovery i softu, który wgrywałem, ale przyjmijmy, że tak to mniej, więcej wygląda.

Teraz po kolei.

 • Pobieramy ROM jaki chcemy wgrać, jest to paczka .zip, nie wolno tego rozpakowywać, ani nic z tym robić, wrzucamy paczkę na kartę SD i zapamiętujemy, w którym miejscu się znajduje
 • Włączamy Recovery. Można to zrobić z pozycji ROM Managera, lub włączając telefon przyciskami Power + Volume down (przycisk włączania i przyciszania jednocześnie), pojawia się Bootloader i stamtąd wybieramy opcję Recovery. Jeśli Bootloader nie chce się włączyć to można albo wyjąć baterię i uruchomić w ten sposób, albo wyłączyć Szybkie uruchamianie w Ustawieniach, wyłączyć i włączyć telefon w ten sposób.

Będąc w Recovery (odwołuję się do filmiku) należy zrobić wipe data oraz wipe cache (Uwaga! Opcja ta skasuje wszystkie aplikacje i wyczyści pamięć podręczną, więc należy zrobić kopię interesujących nas aplikacji!) oraz advanced/wipe dalvik cache. Po to te dwie opcje, aby uniknąć błędów po uruchomieniu nowego ROM’u.

Następnie wybieramy w następującej kolejności: install zip from sd card -> choose zip from sd card -> wybieramy folder/miejsce gdzie mamy zapisany ROM -> i potwierdzamy.

Instalacja może troszkę potrwać, więc radzę uzbroić się w cierpliwość. Tak samo pierwsze włączenie trochę trwa.

I to wszystko, całość jest bardzo prosta. Możemy cieszyć się nowym ROM’em.

qrcode-app 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (9 głosów, średnia: 4,56 z 5)
Loading...

11 Responses to Jak zmienić ROM przez Recovery?

 1. Kamil pisze:

  Za czwartym podejściem, wreszcie bez problemów wgrałem nowego room’a. xD Cały czas miałem ten sam problem co kolega lolo. ;p

 2. lolo pisze:

  mam taki problem z moim htc wildfire, zrootowalem go, wszystko odblokowane, ladnie pięknie :D, pobrałem roma (http://download.cyanogenmod.com/?type=stable&device=buzz), rozne wersje, ROM menagera, ale rom nie chce się zmienić. probowalem przez RUU ale to samo, niepowodzenie.
  jeszcze w trybie recorwery nie chce się zmienić „wygląd” tylko jest ten oryginalny oraz wyskakuje błąd : „E:Can’t open /cache/recorwery/command” co zrobić ?? za porade byłbym bardzo wdzięczny ; )

 3. Jimi pisze:

  Hej. Poradnik bardzo ciekawy i pomocny, ale mam pewne pytanie. Otóż przy niektórych ROM’ach pod punktem „Wymagania” jest mowa o niejakim „EXT (min. 1024)”. Co to jest i jak się takie coś tworzy? Szukałem, ale nie potrafię tego w pełni ogarnąć. Jeżeli byłbyś tak miły i udzielił mi odpowiedzi, to będę bardzo wdzięczny.

  Pozdrawiam,
  Jimi.

 4. getom pisze:

  Diamond,

  wielkie dzięki za proste i skuteczne poradniki!!!

 5. Diamond pisze:

  No to spróbuj przez Recovery, a jak nie to poszukaj standardowego softu, czyli RUU.

 6. Łukasz pisze:

  Problem w tym, że wykrywa i nie chce flashować.

 7. Diamond pisze:

  Plik PD98IMG.zip powinien sam bootloader wykrywać, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sam spróbował wgrać w ten sposób. Nie powinno nic złego się stać.

 8. Łukasz pisze:

  Czy ten sposób umożliwia również flashowanie ROMU z oryginalnego pliku PD98IMG.zip?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*