HTC One X – odblokowanie

htc one x unlock

HTC One X to jeden z flagowych modeli tego producenta (nie licząc jego następcy One X+). Wszyscy znają jego specyfikację, więc to pomijam. Skupię się na prostej instrukcji odblokowania telefonu, tak, aby umożliwić w przyszłości wgranie lepiej zoptymalizowanego softu.

Zanim odblokujesz telefon, zastanów się, czy jest Ci to potrzebne. Proces wiąże się z oficjalnym odblokowaniem bootloadera, a więc istnieje możliwość utraty gwarancji. Z ciekawości zadzwoniłem w kilka miejsc i dowiedziałem się, że naprawa będzie wykonana odpłatnie gdy serwis udowodni, że uszkodzenie jest spowodowane właśnie procesem, który opiszę.

Tak naprawdę, aby odblokować ten telefon nie potrzeba dużo czasu. Każdemu, kto umie czytać ze zrozumieniem, powinno to zająć ok 30min (może i krócej, biorę poprawkę na herbatkę).

Potrzebne rzeczy:

 1. Konto na http://htcdev.com/ – jak się domyślacie, trzeba je założyć.
 2. Pliki fastboot gotowa paczka, zawiera recovery.
 3. Root – paczka SuperSU. Nie wolno jej rozpakowywać!

Uwaga! Proces usunie wszystkie dane użytkownika (kontakty, smsy, gry etc). Pamięć, gdzie są trzymane zdjęcia, muzyka itp. zostanie nienaruszona.

Odblokowanie Bootloadera.

Pobieramy pliki fastboot i rozpakowujemy je na dysku C. Ścieżka my wyglądać tak: C:/fastboot

Logujemy się na htcdev. Wchodzimy tutaj Unlock Bootloader. Wybieramy z rozwijanej listy All Other Supported Models, następnie begin unlock bootloader. Wyskakuje okienko, potwierdzamy klikając yes (Tutaj widać stwierdzenie unlocking your device may void all or parts of your warranty, czyli to o czym wspominałem odnośnie gwarancji). Zaznaczamy obydwa kwadraciki i potwierdzamy.

Wyłączamy w telefonie możliwość szybkiego uruchamiania Ustawienia -> Zasilanie -> Szybkie uruchamianie.

Wyłączamy telefon, a następnie włączamy z powrotem używając kombinacji VOL Down (przyciszanie) + Power (przytrzymać ok 10s). Pojawi się menu bootloadera. Podłączamy telefon do komputera za pomocą przewodu USB i wybieramy (klawiszami głośności, potwierdzamy powerem) FASTBOOT.

Przewijamy stronę htcdev na sam dół i klikamy Proceed to step 5. W oficjalnej instrukcji pojawia się wzmianka o instalacji SDK. U mnie wszystko zadziałało bez tego, ale jeśli będą problemy, trzeba to doinstalować.

Uruchamiamy na komputerze wiersz poleceń. Start -> Uruchom -> wpisujemy cmd

Klikamy na stronie Proceed to step 8.

Wpisujemy w cmd cd C:/fastboot i przepisujemy komendę: fastboot oem get_identifier_token. Dzięki temu zostanie wygenerowany token, który należy wkleić na stronie htcdev.

htc one x identifier

Pojawia się ciąg cyfr i literek. Klikamy prawym przyciskiem myszy na konsolę, pojawia się opcja kopiowania. Zaznaczamy wszystko łącznie z

<<<< Identifier Token Start >>>> na początku oraz
<<<<< Identifier Token End >>>>> na końcu. Wklejamy skopiowaną treść do odpowiedniego pola na stronie htcdev. Dostajemy informacje, że wygenerowany plik dostaniemy na e-mail. W wiadomości ze strony dostaniemy w załączniku plik Unlock_code.bin.
Wrzucamy go do folderu fastboot. W cmd wklepujemy następującą komendę: fastboot flash unlocktoken Unlock_code.bin Pojawi się komunikat na ekranie telefonu. Potwierdzamy wciskając VOL UP (pogłaszanie), a potem Power.
To wszystko. Proces wykona się dalej automatycznie. Jeśli wyskoczy komunikat o błędzie (np too many links – za dużo linków itp) w cmd, nie zwracamy na to uwagi. Telefon normalnie będzie odblokowany.
Instalacja Recovery.
Recovery jest już wrzucone w paczce. Wystarczy podpiąć telefon do komputera, wejść znów w cmd i kolejno wpisać: cd C:/fastboot, a potem fastboot flash recovery recovery-clockwork-touch.img
Gratulacje. Od tej chwili można modyfikować to co się podoba.
Uwaga! Jeśli wszystko zakończyło się powodzeniem, należy wykonać kopię oryginalnego softu. Włączamy telefon w tryb bootloadera -> Recovery -> Backup and Restore -> backup.
Root
Można zrootować aktualny standardowy soft. Wystarczy wrzucić paczkę SuperSU na pamięć masową telefonu, a potem zainstalować ją przez Recovery. Recovery -> install zip from sd card -> wybieramy paczkę i potwierdzamy instalację. Następnie instalujemy z Google Play aplikację SuperSU.
Jeśli coś jest nadal niejasne, proszę śmiało komentować. Na wszystkie komentarze odpowiem!
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

 

7 Responses to HTC One X – odblokowanie

 1. Tomala pisze:

  Zadam pytanie tak. Mam odblokowany bootloader. czy jak wgram do recovery superu to będe miał root czy mysze się bawić w te cwm.
  W sumie zalezy mi na wywaleniu paru programów z fona typu. f, twiter i pare innych bzdetów

 2. woooj pisze:

  mam odblokowany bootloader,zależy mi na roocie i tylko na roocie. Boję się tylko wgrywania Recovery , bo słyszałem że mając go wgranego nie da rady zassać aktualizacji.. Może się mylę?

  • Diamond pisze:

   To prawda, nie wgrasz oficjalnej aktualizacji od operatora/producenta, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie żeby wgrać jakiś inny fajny soft.

 3. Michał pisze:

  Dziękuję za odpowiedź 🙂
  A czy jak np. zepsuje mi się telefon i oddam go na naprawę gwarancyjną i zauważą że bootloader jest „relocked” to czy będą chcieli abym zapłacił?

  • Diamond pisze:

   Właśnie z „relocked” może być różnie. Zależy od przypadku i człowieka, który to przyjmuje do naprawy. Tutaj polecam zasięgnąć opinii na sieci 🙂

 4. Michał pisze:

  Witam!

  Bardzo mi się podoba ten tekst, jest jasny i klarowny.
  Jestem użytkownikiem Androida od ponad 3 lat. Mam HTC One X i zastanawia mnie to, czy ta metoda będzie działać również na moim telefonie? Wiem że są one identyczne, ale zależy mi na jak największej zgodności.

  Czy proces rootowania jest odwracalny i czy po hard resecie telefonu będzie w takim stanie jak prosto ze sklepu?

  Próbuję zabrać się za rootowanie telefonu już dłuższy czas, ale ciągle mam jakiś lęk przed tym… Gdzie można się dowiedzieć jakie są korzyści z posiadania zrootowanego telefonu?

  Pozdrawiam!
  Michał

  • Diamond pisze:

   Cześć! To proces całkowicie bezpieczny i jeśli postępujesz zgodnie z instrukcją, to nic się nie stanie 🙂
   Po ponownym zablokowaniu bootloadera będzie widniał komunikat „relocked” w bootloaderze, no i HTC będzie wiedziało, że coś robiłeś z telefonem.

   Co do korzyści z roota – mi głównie zależy na monitoringu pracy telefonu (niektóre aplikacje wymagają właśnie roota) oraz na kopii zapasowej wszystkich aplikacji wraz z danymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wesołych świąt!

Wszystkim czytelnikom życzę Wesołych Świąt. Niech czas umyka w zdrowiu i spokoju oraz niechaj Nowy Rok przyniesie Nam wszystkim więcej...

Zamknij