HTC HD2 – SD i NativeSD

NativeSD

WPROWADZENIE: Z racji małej ilości dostępnej pamięci na naszym HD2, nasi kochani developerzy robią co tylko mogą, aby to zmienić. NativeSD umożliwia zainstalowanie wszystkich (poza ‚/boot’) części systemu na partycji EXT4 na naszej karcie SD. Dzięki temu na korzyść zmieniają się:
-ilość dostępnej pamięci (w zależności od rozmiaru partycji)
-szybkość odczytu/zapisu, oraz szybkość I/O
-ogólne odczucia z użytkowania
-możliwość zainstalowania wielu romów na raz

1. Aby zainstalować rom za pomocą NativeSD, rom musi to wspierać. Każdy taki rom ma w nazwie tag [NativeSD]. Ja pokażę Wam na przykładzie dwóch systemów NativeSD od developera @tytung. Co potrzebujemy:
-CLK w wersji black/MAGLDR (jak zainstalować i obsługiwać, czytaj tu, ja pokażę na przykładzie CLK)
-Karta pamięci z co najmniej 512MB EXT-4 (aby to miało sens, co najmniej klasy 4 (lub dobra 2, kwestia sztuki))
-Rom obsługujący NativeSD  lista, interesują nas te z Rom type: NativeSD

2. Najpierw musimy wejść w CLK – kombinacja PWR+Back. Tam wchodzimy w Settings i wybieramy „Add sboot„. Teraz cofamy się do strony głównej, i wybieramy „Recovery„. W Recovery, w zależności, czy partycja EXT-4 istnieje na naszej karcie, czy nie, tworzymy ją (zalecana jest ok 1GB partycja). Jeśli ktoś nie pamięta, partycjonujemy w Advanced->Partition SD Card (UTRACISZ WSZYSTKIE DANE Z KARTY!). Teraz należy skopiować potrzebne pliki. Są to: rom i sboot_v2

3. Ok, jeśli już to mamy, flashujemy rom (w głównym panelu Recovery „Install”, połapiesz się), wybierając w instalatorze miejsce docelowe „NativeSD”

M.Docel Jeśli używacie CLK to w trakcie instalacji NIE wybierajcie „RMNET Connection”, tylko „PPP„.  Po zakończeniu pracy NIE zaznaczamy „Reboot now”. Wracamy do recovery i flashujemy „sboot_v2.zip”.

4. Cofamy się do CLK, i w zależności, jakie źródło ma być używane, mamy kilka opcji:
-ustawiamy sboot jako jedyne źródło bootowania: Settings->Set default kernel->sboot
-ustawiamy, aby przy bootowaniu wyświetliła się lista: Settings->Show Multiboot Menu

5. Teraz kilka słów wyjaśnień. Każdy system Native SD umieszcza swoje pliki na partycji EXT-4. Nie dodaje on jednak od razu plików initrd.gz oraz zimage do partycji /sboot. Wrzuca je do katalogu NativeSD na głównej partycji karty. Po flashnięciu flash_sboot_v2 pliki z tego katalogu trafiają do /sboot i są tam do następnego uruchomienia skryptu zamieniającego sboot_v2. Funkcja ta przydaje się, gdy chcemy mieć wiele systemów na raz.

6. Jak zainstalować kilka systemów na raz:
Gdy mamy już działający rom NativeSD, i chcemy zainstalować kolejny, po porstu instalujemy ten nowy, po czym znowu używamy flash_sboot_v2. Wtedy znowu wspomniane pliki (z nowego romu) trafiają na /sboot. Niektóre romy mają dołączoną aplikację NativeSD multiboot (można ją pobrać tutaj), w której możemy przełączyć system. Jeżeli system jest w nią wyposażony, to po prostu wchodzimy w Switch rom  i wybieramy system, na który chcemy sie przełączyć. Po wyświetleniu komunkatu o poprawności zmiany systemu przechodzimy do Recovery i flashujemy flash_sboot_v2.zip. I tak za każdym razem, kiedy chcemy się przełączyć pomiędzy systemami. Kiedy system nie jest wyposażony we wspomnianą aplikację, to ręcznie (np. eksploratorem plików na telefonie bądź komputerze) kopiujemy zawartość („zimage” oraz „initrd.gz” katalogu z nazwą romu (znajdują się one w katalogu „NativeSD” na głównej partycji karty pamięci) do samego katalogu „NativeSD” i potwierdzamy zamianę. Standardowo po tej akcji flash_sboot_v2.zip 🙂 Oczywiście są sposoby na zamontowanie aż sześciu dodatkowych /boot i na każdym mieć inny system, ale wymaga to dodatkowych zipów itp, podstawowym użytkownikom wystarczy podmiana plików i flashowanie flash_sboot_v2.zip za każdym razem…

 

Romy SD

Jeżeli ktoś chce się cieszyć Androidem, a nie chce tracić gwarancji, może skorzystać z opcji uruchamiania Androida z poziomu WinMobile. Jak to zrobić? To bardzo proste! Pobieramy jeden z romów z linku pod artykułem, wypakowujemy zawartość archiwum (folder w nim zawarty, np „ICS”, „Android”, bądź inny na kartę SD tak, żeby nie było żadnych dodatkowych podfolderów. Powinno być coś takiego: /sdcard/”Nazwa naszego katalogu”/[i tutaj pliki haret.exe i pozostałe]. Przez File Explorera nawigujemy się do katalogu i uruchamiamy „clrcad.exe„, a następnie „haret.exe„. Android powinien zacząć się ładować. Pierwsze uruchamianie trochę trwa, gdyż jest tworzony plik na karcie pamięci, który służy jako przechowywanie danych dla Androida.
UWAGA! Aby rom z SD działał, należy posiadać radio .50, najlepiej 2.15.50.14, aby je wgrać osobno musicie zrobić HSPL (i task29 w większosci przypadków), albo jeśli pasi Wam, tutaj LINK jest brandowany na Erę oficjalny soft z tym radiem… POD ŻADNYM POZOREM NIE WGRYWAJ NA WERSJĘ T-MOBILE USA!!! UCEGLISZ TELEFON!
Romy znajdziemy np. tutaj. Interesują nas te z Rom type: SD

Ważne:

-Android na SD nie powinien rozładować baterii poniżej 5%

-Zalecane radio 2.15, 2.14, 2.10 oraz sterowniki z 3.14

 I teraz wyjaśnienie działania romów SD: Na karcie, w katalogu naszego romu, np. „ICS” znajduje się plik system.ext i data.ext (ten może być utworzony dopiero przy pierwszym bootowaniu Andka, więc cały proces chwilę trwa).  Są to pliki o określonym rozmiarze, i tyle miejsca będziemy mieli na nasze aplikacje w Androidzie, ile ma plik „data.ext”. Haret.exe uruchamia to wszystko i wczytuje zimage i initrd.gz oraz wspomniane pliki ext.

Na koniec dodam, że trzeba uważać, żeby się połapać w wersjach romów, bo często jest konkretny zamęt, w razie problemu z tym, którą wersję pobrać, pisz tutaj, chętnie pomogę.

Jak wgrać clk: PORADNIK

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

4 Responses to HTC HD2 – SD i NativeSD

  1. Hades pisze:

    A co jak wszystko poszło zgodnie z planem ale jest czarne tło i zielone logo HTC i stoi nic dalej nie robi?

  2. kubekpop pisze:

    Skoro animka jest, to błąd systemu jakiś, skoro w nieskończoność wyświetla animację. Próbowałeś z innym romem?

  3. PhaaTe pisze:

    A co w przypadku kiedy… Animacja startowa rusza i nic poza tym? kolo 6 godzin probuje sie z tym uporac i nic juz mi nie przychodzi do glowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
htc one x unlock
HTC One X – odblokowanie

HTC One X to jeden z flagowych modeli tego producenta (nie licząc jego następcy One X+). Wszyscy znają jego specyfikację,...

Zamknij