HTC HD2 Instalacja Androida do NAND

hd2 android

W tym poradniku zamierzam przedstawić Wam instalację Androida do pamięci wewnętrznej naszego HD2. Postaram się, aby mój  poradnik był przyjazny początkującym użytkownikom.

ZANIM ZADASZ PYTANIE, ZAPOZNAJ SIĘ Z OSTATNIM PUNKTEM, W KTÓRYM ZNAJDUJĄ SIĘ ODPOWIEDZI NA NAJCZĘSTSZE PROBLEMY!!!

1. Wgrywamy odpowiedni soft

Aby wszystko poszło bez problemów, należy wgrać odpowiedni soft, gdyż w nim, oprócz WM znajduje się też najnowsza wersja bootloadera i radia. Pobieramy to, włączamy telefon w trybie bootlaodera (VOL- i PWR, powinienieś zobaczyć kolorowe paski, takie jak w punkcie 2). POD ŻADNYM POZOREM NIE WGRYWAĆ TEGO SOFTU NA WERSJĘ T-MOBIE USA!!! UCEGLISZ TELEFON!!! GDY MASZ WERSJĘ USA, PO PROSTU PRZEJDŹ DO NASTĘPNEGO PUNKTU. Podpinamy telefon pod USB, uruchamiamy instalator i postępujemy zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Upewnij się, że masz zainstalowane Centrum Obsługi Urządzeń z systemem Windows Mobile, gdyż jest ono wymagane do poprawnego rozpoznania naszego telefonu na komputerze. Jeśli nie, to w przypadku Windows XP pobieramy i instalujemy potrzebne pliki manualnie. W przypadku Windows  Vista/7 system  sam pobierze potrzebne pliki.

2. HSPL

Aby w ogóle coś zdziałać, musimy zdjąć fabryczne zabezpieczenia. UWAGA! W tym momencie stracisz gwarancję! Oczywiście da się ją potem przywrócić, jest to opisane w ostatnim punkcie. Pobieramy i instalujemy program HD2 Toolkit. Otwieramy program HD2 Toolkit. W międzyczasie upewniamy się, czy telefon ma co  najmniej 50% baterii, a najlepiej, żeby miał 100% (na samą instalację wystarczy ok 10%, ale nigdy nic nie wiadomo). Wyjmujemy baterię, wkładamy z powrotem, naciskamy VOL- po czym, nie  zwalniając go, naciskamy POWER. Zobaczymy takie coś

hd2 bootloader
Podpinamy kabel USB do telefonu i komputera. System  powinien poprawnie rozpoznać urządzenie. Gdy sprzęt zostanie zainstalowany, klikamy HSPL w prawym dolnym rogu  naszego Toolkita. Tam nie ma nic trudnego, program automatycznie wybiera najlepszą wersję HSPL, więc akceptujemy  wszystko i idziemy dalej. W trakcie instalacji program będzie wyświetlał komunikaty na ekranie świadczące o  poprawnej instalacji. Gdy wszystko przebiegnie prawidłowo, telefon się zresetuje. Wtedy wyjmij z niego baterię,  odepnij go od USB, i włóż ją z powrotem. Gdy wyskoczy komuniakt o błedzie lub nic się nie stanie, spróbuj z tym HSPL http://hd2blog.pl/2011/02/hspl4-wydane/ (jednakże nadal wybierz HSPL 2.08)

3. Flashowanie bootloadera

3.1 Wporwadzenie
Mamy do wyboru 2 opcje, każda ma wady i zalety. „CLK” obsługuje ładowanie telefonu, gdy jest wyłączony, zaś na MAGLDR mamy stabilniejsze połączenia danych (co nie znaczy, że na CLK są niestabilne) oraz obsługę systemów Windows  Phone 7.

3.2 Task29
My skupimy sie na CLK, gdyż jest prostszy. Pobieramy TO (nasze CLK), wypakowujemy np. na pulpit. Znowu włączamy nasz telefon w tryb flashowania (VOL- i POWER). Podpinamy pod USB. W Toolkicie wybieramy  Wipe (Task29). W nim zaznaczamy okienka w dwóch pierwszych etapach. Gdy dojdziemy do etapu wyboru, kliknij „Flash”,  po czym, w nowym okienku, „Next”, następnie „Next”. Gdy instalacja się skończy, telefon się zresetuje. Znowu  wyjmujemy baterię, odłączamy telefon, i wkładamy baterię.

3.3 CLK
Znowu włączamy nasz telefon w tryb flashowania (VOL- i POWER) i podpinamy pod USB. W Toolkicie po lewej dolnej  stronie mamy „Install Custom NBH/NB RUU File„. Obok mamy przycisk „Browse”, pod którym wybieramy wypakowany wcześniej plik. Gdy wybierzemy, klikamy „Install RUU”. Instalacja przebiega identycznie jak w przypadku Task29 z  tym tylko, ze przed flashowaniem program wyświetli komunikat o niebezpieczeństwie flashowania nieznanych plików –  klikamy „TAK”.

4. Wchodzimy do bootloadera

Zabawa z Toolkitem się skończyła. Do bootloadera (nowego, czyli CLK) wchodzimy poprzez POWER+Back. Tutaj nawigujemy  się klawiszami głośności (góra/dół), odbierz (enter) i Back (wstecz).  Powinniśmy zobaczyć coś takiego
hd2 recovery

5. Wybór romu (systemu)

Polecane:
NEXUS HD2 (Partycja ‚system’: 180MB, Android 4.0.4, dość szybki, jest to modyfikacja CyanogenMod 9 (poczytaj w Google))
DORIMANX ROM (Partycja ‚system’:150MB, modyfikacja CyanogenMod 7, szybki, oc do 1.6GHz))
MyMIUI (Partycja ‚system’:200MB, tylko angielski lub chiński język, dostęp do j. polskiego za pomocą aplikacji Morelocale 2, oc do 1.6GHz, modyfikacja MIUI)

Pełna lista ROMów

http://android.hd2roms.com/interesują nas tylko te z rom type: NAND.

6. Przygotowania do instalacji romu.

Każdy system NAND wymaga innego rozmiaru partycji systemowej. Każdy system ma opisane na stronie developera/wątku  romu, ile przestrzeni potrzebuje. W większości przypadków 200MB wystarcza, ALE ZAWSZE NALEŻY USTAWIĆ TAKIE, JAKIE  PODAJE DEVELOPER. W CLK wchodzimy w Settings->resize partitions->system-> i tu dodajemy lub odejmujemy, aby było  tyle, ile należy. Gdy już to ustawimy, cofamy się przyciskiem wstecz i klikamy Apply/Commit.

7. Recovery i instalacja romu

Recovery to jakby bios telefonu (poza CLK). Tutaj instalujemy, formatujemy etc. W zależności od tego, czy będziesz  używać zewnętrznej karty na przechowywanie aplikacji, czy nie, odpowiednio spartycjonuj swoją kartę. Wchodzisz w ADVANCED->Partition SD Card->I uswawiasz EXT Size taki, jaki zamierzasz posiadać (zalecane jest stworzenie partycji o rozmiarze co najmniej 512MB). Swap można dać 0.  Wybieramy EXT-4. UWAGA!! STRACISZ WSZYSTKO Z KARTY PAMIĘCI!
Gdy karta jest już gotowa, przechodzimy do głównego ekranu Recovery, i klikamy „Mount USB Storage”. Telefon  podłączamu do komputera. Karta pojawi się jako dysk wymienny. Kopiujemy zip z naszym romem. Odłączamy telefon.  Cofamy się do ekranu głównego. Wybieramy „Install” i wybieramy nasz zip. Poszczególne elementy instalacji różnych  romów są opisane w temacie romu, ale zawsze instalujemy je tutaj. Używając CLK, ZAWSZE wybieramy w instalatorze PPP Connection zamiast RMNET. Gdy przejdziesz przez instalator, resetujesz  telefon. Możesz użyć opcji restartu w instalatorze lub w recovery, albo po staremu, wyjąć baterię, włożyć i  włączyć telefon. Nic nie naciskaj. Android powinien się zacząć ładować. Jeśli nie, wchodzisz do Recovery, potem  Wipe->Factory reset. Następnie od nowa instalujesz zipa. Następnie, po skonfigurowaniu systemu, instalujemy aplikację Link2SD i za jej pomocą przenosimy aplikacje z wewnętrznej pamięci na utworzoną partycję EXT.

To wszystko, co podstawowy użytkownik powinien umieć. W kolejnych poradnikach zaprezentuję pozostałe opcje, jak  uruchamianie Androida z poziomu Windows Mobile (bez żadnego flashowania i łamania zabezpieczeń), NativeSD, MAGLDR,  oraz pokażę najlepsze ustawienia wydajnościowe.

Pomocne zdjęcie z HD2 Toolkit:

hd2 toolkit

8. Przywracanie oryginalnego stanu (gwarancja itp.)

Aby przywrócić oryginalny stan naszego HD2, pobieramy to, następnie w HD2 Toolkit wykonujemy Wipe (Task29) tak samo, jak opisane wcześniej, następnie włączamy telefon w tryb bootloadera (tego z paskami, VOL- i PWR), podpinamy kablem do komputera, uruchamiamy pobrany program i instalujemy identycznie jak CLK (podobna wersja programu instalującego). Gdy plik się wgra, telefon się zrestartuje. Wyjmujemy baterię, wkładamy, znów wchodzimy w bootloader, i w HD2 Toolkit wybieramy HSPL. W okienku wybieramy wersję 2.08 (nie HSPL, a zwykłą, będzie wybrana jako domyślna)

Dodatkowe uwagi:
-Romy z nakładką Sense: Wymagana jest partycja EXT o rozmiarze 1GB.

-Problem z instalacją/uruchamianiem/niekończąca się animacja „android”: Po ustawieniu partycji /system w CLK, w ustawieniach wybierasz Format NAND. Gdy wyświetli informacje o BAD BLOCKs, musimy zwiększyć partycję systemową nawet o 40MB…

Gdy nadal coś nie działa, spróbuj zrobić Task29 i wgrać wszystko od nowa

Zalecane jest radio 2.15.50.14 Instrukcja: fragles.eu To z linku robi także Task29, więc po wgraniu przechodzimy już do wgrywania CLK

Gdy nie możesz wejść do CLK, zainstaluj to (wgrywasz jak CLK i HSPL z tym, że to ma osobny instalator), po czym wykonujesz Task29 i wgrywasz CLK.

 Instalacja na WinXP:

-Musi być zainstalowane centrum obsługi urządzeń z systemem windows mobile

-Pobieramy załącznik z tego postu i wypakowujemy na pulpit

-Pobieramy to 

-Plik z CLK (wypakowany z archiwum 7z – ten pobrany w punkcie 3.2) wrzucamy do tego samego katalogu, co customruu (czyli na pulpit najlepiej)

-Odpalamy telefon do bootloadera, wykonujemy HSPL pobranym programem HSPL4 tak jak opisane w poradniku, tylko że tu mamy oddzielny program

-Następnie uruchamiamy customruu i przechodzimy przez proces instalacji tak, jak opisane w poradniku (to to samo, tylko oddzielny program do flashowania)

-I mamy zainstalowane CLK, dalej już wszystko idzie identycznie jak na Win7 od punktu 4.

 

 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (11 głosów, średnia: 4,64 z 5)

Loading...

62 Responses to HTC HD2 Instalacja Androida do NAND

 1. Drwalu pisze:

  Mam problem. Jestem już w Recovery i chcę zainstalować ROM-a i pojawia się taki błąd „Error flashing zip…”. Próbowałem już robić Task29 i wszystko od nowa, a także wgrywać inne ROM-y i dalej to samo. Proszę o jakieś rozwiązanie.

 2. kubekpop pisze:

  Sorka za długą reakcję, ale wakacje są… Nie trzeba było wysyłać żadnych smsów. Być może nabrałeś się na jakąś reklamę… Autor Toolkita dał linka z ad.fly, więc szanując jego chęci też wstawiłem ten link. Tutaj masz bezpośredni link jeśli jeszcze nie wyszukałeś go w google http://uploaded.net/file/9pburtfi

 3. kubekpop pisze:

  Każdy Android posiada polski język 🙂

 4. misiekf666 pisze:

  czy ten rom posiada polski język?

 5. mwilk pisze:

  Witam,

  nie udało mi się ściągnąć pliku HD2 Toolkit. Dostałem SMS z kodem ale przeniosło mnie do innej podstrony gdzie był wymagany kolejny kod, jak można zdobyć ten plik bez drogich SMS w cenie 6 zł?

 6. Mike pisze:

  Wszystko pięknie działa. HD2 na ROMie NexusHD2-ICS-CM9-HWA V3.0b.

 7. kubekpop pisze:

  No niestety wykluczony, bez tego się nie obędzie 🙁

 8. krynty pisze:

  Witam, posiadam hd2 z uszkodzonym przyciskiem tzw”zielona słuchawka”
  Czy jestem wykluczony z wgrywania androida?
  jeden z kroków mówi: „zabawa z Toolkitem się skończyła. Do bootloadera (nowego, czyli CLK) wchodzimy poprzez POWER Back. Tutaj nawigujemy się klawiszami głośności (góra/dół), odbierz (enter) i Back (wstecz).”

  A więc ewidentnie będziemy potrzebować klawisza odbierz…

  proszę o odpowiedź ogarniętych.. nie chce uśmiercić telefonu

 9. Andrzej pisze:

  Witam u mnie wszystko poszło oki jednak przed wykonaniem operacji telefon działał w sieci o2 po zainstalowaniu wszystkiego zamiast ekranu startowego o2 mam era i karta sim nie działa . Mam pytanie czy ta instalacja założyła mi simlocka? Dodam że kartę sprawdzałem na innym telefonie i działa a karty sim ery nie posiadam.

 10. kubekpop pisze:

  Może jeszcze montuje… Jeżeli ta opcja nie działa, a czasem nie działa, także na innych urządzeniach, spróbuj znowu wgrać oryginalny WM z punktu 1. i tam skopiować, bądź podłączyć kartę przez czytnik. Spróbuj też formatnąć SD w recovery…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
nokia 808
Nokia 808 PureView 41mpx

Dzisiaj test Nokii 808 PureView z aparatem 41mpx! Telefon nie ma co prawda na pokładzie Androida, lecz Symbiana Belle, który...

Zamknij